Rezydencja w parku - dom wpisany w pejzaż
Autor: arch. Bohdan Ufnalewski, arch. Zbigniew Orliński„Dom w wielkim ogrodzie sprawia wrażenie jakby stał tu od zawsze. To zasługa projektantów i rezultat ich udanej współpracy z właścicielem. Efekt tak szczególny, że znalazł się nawet w Księdze Dziesięciolecia Polski Niepodległej" - jako jeden z ciekawszych przykładów architektury tego okresu" - Jeremi Królikowski - Dom i Wnętrze, wrzesień 2001.
Dom, o którym mowa wybudowany został w Konstancinie, co szczególnie zobowiązywało projektantów do respektowania charakteru tej miejscowości.
Oprócz domu powstał też projekt dużego ogrodu i parku na skarpie o powierzchni dwóch hektarów wraz z tzw. „małą architekturą” parku, a więc domkiem dla dozorcy, ogrodzeniem, mostkami, altanami i zagrodami dla psów.
Rezentowany dom o charakterze wiejskiej posiadłości jest budowlą o rozczłonkowanym planie i urozmaiconej bryle, wielu podcieniach i wykuszach, dużych, spadzistych dachach i dominujących nad nimi wysokich, ceglanych kominach.
Jego istotą jest przestrzenność. Autorzy konsekwentnie budowali związki wnętrza domu z otoczeniem zewnętrznym - obie osie otwierają się na ogród i zieleń skarpy, bądź na otaczające pola, a tarasy przy sypialniach pozwalają na kontakt z otaczającą przyrodą ogrodu. Przestrzenność założenia wyraża się też w amfiladowym powiązaniu kolejnych pomieszczeń, co pozwala na krążenie po domu bez konieczności powrotów i zapewnia możliwość włączenia się w rytm życia innych domowników, którzy jednocześnie znajdują w domu swoje własne, zaciszne miejsca.
Poniższe zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości wydawnictwa TE-JOT, wydawcy
WERANDA - Najpiękniejsze polskie domy, rezydencje, ogrody